KuPS kärsi kotonaan kitkerän 2-1-tappion Vaasan Palloseuralle sunnuntaina. VPS sai maalinsa onnekkaan kimmokkeen ja harhasyötön avustuksella.
KuPS:n 192-senttinen toppari Lum Rexhepi pettyi ottelun lopputulokseen.
– Me annettiin vastustajalle turhan halvat maalit. Meillä oli tarpeeksi paljon paikkoja voittaa tämä matsi, kokonaisuudessaan olen tyytyväinen joukkueen peliin tuloksesta huolimatta. Aamulla oli kaikilla aika tukkoinen fiilis jaloissa, silti tehtiin tämmöinen esitys. Me olimme epäonnisia, ettei voitettu, puolustaja pohti KuPS:n tiedotteessa.
Rexhepi on saanut rinnalleen uuden toppariparin, kun nuori Juho Pirttijoki liittyi ryhmään pari viikkoa sitten.
-Hyvä on pelata Pirttijoen kanssa. Meillä on samanlaiset ajatukset topparipelaamisesta. Yhteispeli on toiminut hyvin, vaikka kolme peliä on vasta pelattu yhdessä. Aina on pelissä hiottavaa. Olen iloinen siitä, että me on saatu Pirtti joukkueeseen.
Lähde: KuPS:n tiedote
































