Jalkapallon Veikkausliiga-seura Ilves on tehnyt uuden pelaajahankinnan. Laitapelaaja Najeeb Yakubu on tehnyt kesäkuun 2023 loppuun kestävän sopimuksen seuran kanssa.

Yakubu siirtyi Ukrainan pääsarjassa pelaavan Vorskla Poltavan riveihin Ghanasta vuonna 2018.

Yakubulla on voimassa oleva sopimus Vorskla Poltavaan kesäkuuhun 2024 asti, mutta Venäjän käynnistämästä hyökkäyssodasta johtuen maassa pelaavilla pelaajilla on oikeus laittaa sopimuksensa tauolle kesäkuun 2023 loppuun asti.

– Pystyn pelaamaan lähes millä tahansa paikalla, mutta eniten olen pelannut vasemmalla laidalla niin puolustuksessa, kuin hyökkäyksessä. Olen nopea pelaaja ja luon paljon paikkoja hyökkääjille nousuillani, Yakubu kertoo Ilveksen verkkosivuilla.

– Tunsin, että minut todella halutaan Ilvekseen. Lisäksi tunnen Ericin (Oteng) ja Yusifin (Moussa) hyvin ja se vahvisti päätöstäni siirtyä Tampereelle, sillä kuulin heiltä paljon hyvää seurasta. Olen innoissani tästä uudesta haasteesta Suomessa,Yakubu avasi.

Lue myös:Yllätysväite: Real Madrid haluaa tämän pelaajan Casemiron tilalle