Jalkapallon MM-kisoja pidetään yleensä turnauksena, missä pelaavat maailman parhaat pelaajat.

Qatarissa marraskuussa ei kuitenkaan ihan näin ole. MM-kisoista on jäämässä rannalle iso määrä ihan maailman absoluuttisia huippuja.

Kovin nimi on NorjanErling Haaland. Norja jäi ulos MM-kisoista ja näin ollen maailman kuuminta maalitykkiä ei kisoissa nähdä.

Myös Liverpoolin tähtipelaajaMohamed Salahmissaa MM-turnauksen. Hänen edustamansa Egypti ei kisoihin selviytynyt.

Myös yksi maailman parhaista maalivahdeista eli Atletico MadridinJan Oblakon kisoista sivussa. Hän edustaa maajoukkuetasolla Sloveniaa.

Myös toinen huippuveskariGianluigi Donnarummakatselee kisat kotisohvalta. Italia muni käsittämättömästi ja jäi Qatarin kisoista ulos. Italian pois jäämisen vuoksi myös iso joukko muita tähtipelaajia jäi ulos MM-kisoista. Heidän joukossaan muun muassaJorginhojaMarco Verratti.

Lue myös: HJK tyri kentällä ja katsomossa – Honka auttoi voitollaan KuPSia Veikkausliigassa

LUE MYÖS: Entinen SE-nainen romahti täysin – koko totuus on nyt julki (UrheiluAreena.fi)