Norjan jalkapalloliitto vaatii Gianni Infantinoa eroamaan FIFA:n puheenjohtajan paikalta. Sveitsiläisen suosio horjuu Euroopassa.
Infantino, 54, on toiminut FIFA:n puheenjohtajana vuodesta 2016 lähtien. Kansainvälisen jalkapalloliiton pomon suunnitelma myydä jalkapallon MM-kisojen osakkeita yksityissijoittajille herätti valtavaa kritiikkiä erityisesti Euroopassa.
Vaikka FIFA:n korkein johto vahvisti luottamuksensa Infantinoon aiemmin, Euroopan jalkapalloliitto UEFA uhkailee edelleen boikotilla MM-kisoja ja FIFA:n alaisia turnauksia koskien.
Myös Norjan jalkapalloliitto NFF on kuulunut FIFA:n äänekkäimpien kritisoijien joukkoon.
– Olemme päättäneet, ettei Infantinoon ole enää luottamista. Olemme olleet jatkuvasti huolissamme ja suunta on vain muuttunut vuosittain huolestuttavammaksi. Luottamus on meidän puoleltamme mennyttä. Infantinolla ei ole tästä paluuta, Norjan jalkapalloliiton puheenjohtaja Lise Klaveness jyrisi The Guardianille.
– Maailmanlaajuinen yhteistyömme on hyvin polarisoitua, sanoisin kaaosta. Pyydämme siis häntä eroamaan välittömästi, jotta maailman jalkapalloyhteisö voi katsoa eteenpäin ja puhaltaa yhteen hiileen tulevaisuudessa.
Infantino on ilmaissut halunsa jatkaa neljännelle puheenjohtajakaudelle. Seuraavat vaalit ovat ensi vuoden maaliskuussa.





























