Englanti pelasi dramaattisen 3-3-tasapelin Saksaa vastaan Nations Leaguen ottelussa maanantai-iltana. Englannin toppari Harry Maguire sai ottelussa kovaa kritiikkiä otteistaan.

Maguire on haparoinut niin seurajoukkueessaan Manchester Unitedissa kuin Englannin maajoukkueessa. Englantilaisfanit buuasivat hänelle jo ennen ottelua, kun hänen nimensä kuulutettiin ottelussa.

Kritiikki ei ainakaan vaiennut, kun Maguire menetti pallon ja aiheutti rangaistuspotkun yrittäessään korjata tilannetta. Maguiren menetyksen jälkeen Saksa pääsi iskemään myös toisen maalinsa.

Englannin manageri Gareth Southgate on saanut kritiikkiä peluuttaessaan Maguirea, vaikka hänen esityksensä ovat olleet virhealttiita jo pitkään.

– Tiedän, että kaikki keskittyvät Harry Maguireen. Se tulee aina aiheuttamaan väittelyä. Tällaisina hetkinä meidän täytyy tukea parhaimpia ja kokeneimpia pelaajiamme, ellei tilanne ole lähes sietämätön ja heitä on mahdoton valita, Southgate puolustautui ottelun jälkeen.

Myös Southgate on ollut liipaisimella Englannin heikkojen Nations Leaguen tulosten takia. Englanti jäi omassa lohkossaan viimeiseksi jäätyään ilman voittoa ja putoaa ensi kaudeksi Suomen kanssa B-sarjaan.

Englanti ehti pelata peräti 521 minuuttia ennen pelitilannemaalia ennen kuin Luke Shaw onnistui maalinteossa. Ketsuppipullon auettua Englanti iskikin heti kolme maalia 12 minuuttiin.

Lue myös: Englanti sai vihdoin kuivan putken poikki – Italia eteni finaaleihin

Lue myös: Huuhkajien ottelussa rasismiepäily – Palloliitto vaitonaisena

LUE MYÖS: Näkökulma: Leijonien tuolileikki jatkuu Tshekin EHT-turnauksessa (LeijonaUutiset.fi)