Venäjän Denis Tsherishev otti ensimmäisenä sankarinviitan vastaan jalkapallon MM-kisoissa.

Kun isäntämaa Venäjä murjoi Saudi-Arabian Moskovassa 5-0, Tsherishev teki kaksi maalia tultuaan vaihdosta kentälle. Hän on ensimmäinen vaihtopelaaja, joka on pystynyt maalintekoon MM-kisojen avausottelussa.

– En olisi ikinä voinut uneksia mitään tällaista. Olen sanaton, tämänhetkisiä tuntoja on mahdoton kuvailla, Tsherishev taivasteli lehdistötilaisuudessa.

– Olen todella onnellinen, että pystyin auttamaan joukkueen voittoon. Mutta tähän ei saa pysähtyä. Jos ote herpaantuu hetkeksikin, kisoista tulee lähtö. Täytyy jatkaa työntekoa ja puskea vaan eteenpäin, Villarealia Espanjassa edustava Tsherishev suunnitteli.

Venäjä kohtaa seuraavaksi Egyptin. Uruguay ja Egypti iskevät perjantaina yhteen. Muut perjantain ottelut ovat Marokko-Iran ja Portugali-Espanja.

Jalkapallon MM-kisat, Moskova, avausottelu 14.6.2018

Venäjä – Saudi-Arabia 5-0 (2-0)
12. Gazinski 1-0
43. Tsherishev 2-0
71. Dziuba 3-0
90+1 Tsherishev 4-0
90+4 Golovin 5-0

https://twitter.com/FIFAWorldCup/status/1007316197187182592

LUE MYÖS: Suuri suru varjostaa Daniel Ståhlin Ruotsi-ottelua (UrheiluAreena.fi)