Keskiviikkoillan Valioliiga-ottelu Manchester Unitedin ja Tottenhamin välillä poikki kiivasta keskustelua niin pelikentän kuin sen ulkopuolisten tapahtumien johdosta. Keskusteluun otti osaa myös Valioliigan kaikkien aikojen maalintekijä Alan Shearer.
Manchester United kaatoi vahvan esityksen jälkeen Tottenhamin lukemin 2-0. Unitedin penkillä koko ottelun istunut Cristiano Ronaldo varasti otsikot jättämällä turhautuneena vaihtopenkin ennen ottelun päätösvihellystä. Hän on saanut käytöksestään ankaraa kritiikkiä ja monet ovat ehtineet jo nähdä, että supertähden päivät seurassa ovat luetut.
Samaan aikaan Unitedin toinen portugalilaistähti Bruno Fernandes ylsi yhteen kauden parhaista esityksistään. Shearer toikin ottelun jälkeen esiin teorian, jonka mukaan toisen maalin Spursin verkkoon iskenyt Fernandes pelaa paremmalla tasolla, kun Ronaldo ei ole kentällä.
– Hämmennänkö asioita, jos sanon että Bruno näyttää tyytyväisemmältä ilman Ronaldoa? Riittää kun katson hänen esitystään ja energiaansa sekä johtajuuttaan ja ominaisuuksia, joita hän esitti niin puolustus- kuin hyökkäyspäässä. Hän teki esityksellään valtavasti joukkueen eteen ja todella ansaitsi maalinsa, Shearer sanoi Amazon Prime Videon kommentaattorina.
Shearer ei ole ensimmäinen, joka esittää julkisesti saman teorian Fernandesin ja Ronaldon yhteispelin ongelmista. Ennen Ronaldon saapumista Fernandes oli Unitedin talismaani ja iski kaudella 2020-2021 yhteensä 18 maalia Valioliigassa. Hänen maanmiehensä saavuttua seuraan Fernandesin tehot ovat heikentyneet selvästi.
Lue myös:
ManU voitti, Cristiano Ronaldon nolo käytös vei otsikot – ”Tässä sitä taas ollaan”
Lue myös:
Cristiano Ronaldon ”perintö” ei kiinnostanut tätä hyökkääjää – pakit ManU:lle

































