Jääkiekon SM-liigan pistepörssin kärjessä oleva Anrei Hakulinen loukkaantui Leijonien paidassa EHT:n ottelussa Sveitsiä vastaan.
Lukko ei vielä maanantain loukkaantumispäivityksessään antanut tarkempaa tietoa vammasta. Lukon urheilujohtaja Kalle Sahlstedt on nyt kuitenkinvahvistanut Ylelle, että Hakulisen käsi on jouduttu leikkaamaan.
– Nyt vain toivotaan, että kaikki menee hyvin kuntoutuksessa ja joku päivä hän hyppää takaisin askiin. Kukaan ei vielä varmaan osaa sanoa, milloin hän palaa. Olisi positiviinen asia, jos hän pelaisi vielä tämän vuoden puolella, Sahlstedt totesi Ylelle.
Myös Tapparan Waltteri Merelä loukkaantui Leijonien mukana. Viilto ranteeseen vei leikkaukseen ja pakotti parin kuukauden sairauslomalle. Tapparan päävalmentaja Jussi Tapola kommentoi tilannetta myös Ylelle.
– Valitettava tilanne, jonka kanssa täytyy kuitenkin elää. Sehän tarkoittaa sitä, että muiden pelaajien pitää nostaa tasoaan, kun tuollainen kärkiäijä tippuu pois rivistä. Jos näin käy, eli muut suorittavat aiempaa paremmalla tasolla, niin sehän vain vahvistaa joukkuetta.
Lue myös:Musertava uutinen – Patrik Laine pitkään sivussa loukkaantumisen vuoksi

































