Tampereen Tappara kaatoi torstai-iltana Porin Ässät SM-liigassa 5-3-lukemin.
Ottelu oli torstain ainoa jääkiekkoliigassa.
Tappara aloitti ottelun maalinteon ajassa 09.10 ylivoimalla.
Kristian Kuusela pelasi viivalle ja Valtteri Kemiläisen tulinen ruoska heilahti verkkoon.
Ässien vastaus tuli kuitenkin nopeasti. Ajassa 10.45 porilaiset nousivat rinnalle, kun nopean vastaiskun päätteeksi Niko Kivelä nosti maalin edestä kiekon reppuun.
Ottelun toinen erä tarjosi peräti viisi maalia ja ratkaisi ottelun.
Jakob Stenqvist vei Ässät heti erän alussa ylivoimalla 2-1-johtoon, mutta sen jälkeen maalinteossa onnistui Tappara kolmeen otteeseen.
Ässien johtomaalista ehti kulua vain 10 sekuntia, kun Tappara tasoitti. Anton Levtchi yritti syöttää takatolpalle Patrik Virralle, mutta väliin ehtinyt Ässien Kasper Kotkansalo ohjasi kiekon omaan maaliin. Tämän jälkeen Levtchi osui vielä kerran ja Jukka Peltola kertaalleen ja Tappara johti ottelua jo 4-2. Erän lopulla Otto Kivenmäki veivasi kuitenkin komean maalin ja nosti Ässät vielä maalin päähän.
Kolmannessa erässä vain Tapparan Jiri Smejkal onnistui maalinteossa, joten Tappara raapi kauden neljännen kolmen pisteen voittonsa ja nousi sarjataulukossa Ässien ohi kolmanneksi.
SM-liiga jatkuu heti huomenna perjantaina viiden ottelun voimin.
Teksti Ville Hirvonen






























