Ilveksessä loistavan kauden pelannut Aku Räty teki kauden päätyttyä kahden vuoden NHL-sopimuksen Arizona Coyotesin kanssa.
Räty teki Liigassa viime kaudella 53 ottelussa upeat tehot 18+24=42. Hän on Arizonan viidennen kierroksen varaus neljän vuoden takaa.
Ilveksen leiristä on nyt kommentoitu Rädyn lähtöä. Ilveksen urheilujohtaja Timo Koskela puhui asiasta seuran verkkosivuilla.
– Aku Räty pelasi todella hienon kauden. Päivästä yksi lähtien hänen halunsa kehittyä urheilijana ja pelaajana oli läsnä hänen tekemisessään, mikä lahjakkuuden ohella johti hänet lopulliseen läpimurtoon Liigan laitahyökkääjäeliittiin.
– Koko Ilves-organisaatio onnittelee Akua NHL-sopimuksesta ja toivottaa hänelle onnea ja menestystä tulevaan, viestitti Koskela.
Lue myös:Jääkiekkoliitto rypee rasismikohun keskellä – toiminta melkoista rimanalitusta
































