Suomalaispuolustaja Olli Juolevi, 23, pääsi tekemään NHL:n viime yön kierroksella vihdoin ja viimein debyyttinsä Florida Panthersin paidassa. Juolevi poistui ensiesiintymisestään voittajana, kun Panthers oli käynyt kesyttämässä Arizona Coytesin vieraissa 3-1.

Panthers hankki Juolevin kesällä Vancouver Canucksista. Vammat ovat kuitenkin pitäneet Juolevin sivussa ylhäältä ja hän on hakenut vauhtia farmin puolelta.

Juolevi pelasi viime yön ottelussa 10.17 minuuttia Brandon Montourin parina. Homma toimi mallikkaasti.

– Minusta hän oli hyvä, Panthersin päävalmentaja Andrew Brunette kehaisi ensitöikseen.

Brunette muistuttaa, että viime kaudella taalaliigassa 23 ottelua pelannut Juolevi heitettiin tavallaan kylmään veteen.

– Ei ole helppoa tulla sisään ja tämä oli hänen ensimmäinen ottelunsa pitkään aikaan. Hän hoiti tilanteen erittäin hyvin. Olen varma, että hän on tyytyväinen, että tämä on ohi. Hän voi jatkaa nyt eteenpäin, Brunette muotoili.

LUE MYÖS: Suuri suru varjostaa Daniel Ståhlin Ruotsi-ottelua (UrheiluAreena.fi)