Jääkiekon SM-liigan kurinpidolle oli tarjolla hommia lauantaina. Kurinpidon tarkistukseen meni kaksi tilannetta HIFK-TPS-ottelusta ja yksi tilanne Lukko-Tappara-ottelusta.
HIFK-TPS-ottelussa jaettiin kaksi ulosajoa. Avauserässä HIFK:n Jordan Schmaltz huitoi TPS:n Markus Nurmea ja päätöserässä Miro Karjalainen taklasi itsensä suihkuun.
Kurinpito tarkisti molemmat tilanteet ja tuli siihen tulokseen, että kummastakaan ei anneta pelikieltoa.
Kurinpidon tarkasteltavana oli myös Tapparan Petteri Puhakan taklauksen. Tuomio oli tässäkin kohtaa se, että pelikiellolle ei löytynyt kurinpidon mielestä syitä.
HIFK hävisi TPS-ottelun 5-7 ja Tappara voitti Lukon 3-2-lukemin jatkoajalla. TPS-HIFK-sarja on nyt 2-2-tilanteesta, mutta Tappara johtaa Lukkoa jo otteluvoitoin 3-1.
Lue myös:HIFK-luotsi vastasi TPS:n Ahokkaan syytöksiin – ”Hän syyttelee, jos syyttelee”






























