Liigan kurinpitodelegaatio ei ole määrännyt KooKoon Juho Rautaselle pelikieltoa Jukurit-KooKoo -ottelussa kuohuttaneesta tilanteesta.

Perjantaina pelatussa ottelussa Rautanen huitaisi ajassa 39.57 mailallaan Jukurien Oliver Larsenia. Rautasen huitaisu osui Larsenin mailaan ja käteen. Tilanteesta ei tuomittu rangaistuksia.

Tilannehuone oli katsonut kyseisen tilanteen ja päävideotuomari oli asettanut teon edelleen kurinpitokäsittelyyn. Päävideotuomarin näkemyksen mukaan tilanteesta tulisi määrätä Rautaselle ottelurangaistus/pelikielto huitomisesta.

– Rangaistusharkinnan osalta kurinpitodelegaatio on todennut, että huitominen on tehty nopeassa pelitilanteessa syöttöä vastaanottavan pelaajan suuntaan. Edelleen delegaatio toteaa, että Rautasen huitominen ei ole erityisen voimakas – eikä myöskään ylhäältä alaspäin tehty ns. kirvesisku. Delegaatio katsoo, että huitaisua voidaan pitää suhteellisen tavanomaisena puolustuspelaamisena, vaikka se täyttää huitomisen tunnusmerkitön ja olisi siten jäähyllä rangaistava, tiedotteessa todetaan.

Jukurien päävalmentaja Olli Jokinen näki tilanteen täysin toisin.

– Tuomaritoiminta ei ollut tänään pelin tasolla. Meillä murtui yhdellä pelaajalla käsi. Kirveslyönti käsille (Oliver Larsenia) toisen erän viimeisessä vaihdossa. Kirveslyönti käsille. Käsi poikki, Jokinen kommentoi ottelun lehdistötilaisuudessa.

Lähde: Liiga

Lue myös:Patrik Laineen valmentaja latasi suorat sanat: ”Ei ole mitään tekosyytä”

Lue myös:Mikko Rantasta otti päähän – löi kylmät faktat tiskiin

https://twitter.com/smliiga/status/1586285888220418050

LUE MYÖS: Ella Junnila rikkoi nyt hiljaisuuden – tämä on pielessä (UrheiluAreena.fi)