
Minnesota Wild kukisti Coloradon Avalanchen 4-2 (2-1, 1-0, 1-1) -numeroin Suomen aikaa varhain torstaina Denverissä pelatussa NHL:n Central-divisioonan kärkiottelussa. Coloradolle tällä kaudella 48 maalia viimeistellyt Mikko Rantanen jäi ilman tehopisteitä.
Rantanen jäi sen sijaan pahasti pakkasen puolelle. Hänen plus/miinus -tilastonsa näytti lukemaa -3.
Rantanen pelasi ottelussa reilut 24 minuuttia. Hän laukoi neljä kertaa. Filip Gustavsson kirjautti Wildin tolppien välissä 18 torjuntaa.
– Meillä oli paikkoja venyttää peli jatkoajalle, mutta heidän maalivahtinsa oli hyvä. Emme saaneet hänen eteensä riittävästi liikettä, Rantanen oli kommentoinut NHL:n suomenkielisten verkkosivujen mukaan.
Kolmas erä oli Avalanchelle ehdottomasti ottelun paras.
– Painostimme koko erän, mutta olimme hieman myöhässä. Meillä oli kuitenkin mahdollisuutemme tasoittaa peli päätöserässä. Tämä on aika ikävää. Kiekot pomppivat tänään heidän suuntaansa, Rantanen kertoi.
Lue myös:Nyt tuli kovaa suitsutusta Aleksander Barkoville
Lue myös:Upea tarjoilu – näin Aleksander Barkov alusti Panthersin voittomaalin jatkoajalla