San Jose Sharks lähtee kauteen 2026–27 yhtenä NHL:n mielenkiintoisimmista nuorista joukkueista. Seitsemän peräkkäisen pudotuspelien ulkopuolelle jäämisen jälkeen Sharks otti viime kaudella valtavan harppauksen eteenpäin ja keräsi 86 pistettä, peräti 34 pistettä enemmän kuin edellisellä kaudella. Pudotuspelipaikka jäi lopulta vain neljän pisteen päähän.
Suurin syy kehitykseen oli Macklin Celebrini, joka nousi viime kaudella NHL:n tähtien joukkoon. 20-vuotias keskushyökkääjä teki 82 ottelussa hurjat 45 maalia ja 70 syöttöä eli yhteensä 115 pistettä, mikä oli Sharksin seurahistorian paras yksittäisen pelaajan kausi.
Myös Michael Misa antaa aihetta optimismiin. Vuoden 2025 varaustilaisuuden toisena pelaajana San Joseen varattu hyökkääjä teki tulokaskaudellaan yhdeksän maalia ja 12 syöttöä 45 ottelussa. Nyt 19-vuotias Misa odottaa innolla toista kauttaan ja uskoo Sharksilla olevan mahdollisuus taistella pudotuspelipaikasta.
– Olimme viime vuonna todella lähellä ja jäimme vain muutaman pisteen päähän. Uskon, että kaikki ovat palatessaan nälkäisiä ja meillä on hyvä mahdollisuus lähteä tavoittelemaan pudotuspelipaikkaa tänä vuonna, Misa sanoi TSN 1050:n haastattelussa.
Misa harjoitteli kesällä Vancouverissa yhdessä Celebrinin kanssa sekä Ontarion Muskoka-alueella entisen NHL-tähden Simon Gagnen vetämässä harjoitusohjelmassa. Nuorukainen kertoo nauttineensa harjoittelun lisäksi myös alueen maisemista ja vapaa-ajan mahdollisuuksista.
– On aika hienoa olla Muskoka-alueella, treenata ja luistella aamulla ja mennä iltapäivällä järvelle tai pelaamaan golfia. Maisemat ovat parhaiden joukossa, joten pidän ehdottomasti paikasta, Misa kertoi.
Sharksin nuori runko on erittäin lupaava. Celebrinin rinnalla joukkueen tärkeisiin nuoriin pelaajiin kuuluu 21-vuotias Will Smith ja vuoden 2026 varaustilaisuuden toisena pelaajana valittu laitahyökkääjä Ivar Stenberg sekä yhdeksäntenä varattu Keaton Verhoeff voivat liittyä ryhmään jo tällä kaudella.
General manager Mike Grier pyrki kesällä kuitenkin tasapainottamaan nuorta joukkuetta kokemuksella. Sharks hankki kokeneen Mason Marchmentin viisivuotisella ja 33,75 miljoonan dollarin sopimuksella sekä puolustaja Jacob Trouban nelivuotisella ja 33 miljoonan dollarin sopimuksella. Lisäksi puolustukseen liittyivät Michael Kesselring ja Edmonton Oilersistä hankittu Darnell Nurse.
Misa pitää nuorten ja kokeneempien pelaajien yhdistelmää tärkeänä joukkueen kehityksen kannalta.
– Kun joukkueessa on sekoitus nuoria ja vanhempia pelaajia, kokeneemmilta voi oppia paljon. Heiltä voi kysyä neuvoja ja kuulla, mitä he ovat urallaan kokeneet, Misa sanoi.
Sharks aloittaa harjoituskautensa 20. syyskuuta. Runkosarja käynnistyy 1. lokakuuta kotiottelulla Florida Panthersia vastaan.






























