Portugalin jalkapalloliitto on rangaissut Cristiano Ronaldoa tämän jätettyä edellinen maajoukkueleiritys kesken. Ronaldo sai lähinnä pienen läpsäyksen ranteelle.
Ronaldo on saanut Portugalin jalkapalloliitolta 30 päivän pelikiellon ja 255 euron sakot poistuttuaan maajoukkueen leiriltä syyskuussa. Ronaldon palkalla hän tienaa sakkosumman reilussa 30 sekunnissa.
41-vuotias Portugalin kapteeni jätti maajoukkueen kesken Nations Leaguen ottelurupeaman ajauduttuaan riitoihin päävalmentaja Jorge Jesusin kanssa. Ronaldo oli jäänyt vaihtopenkille Norjaa vastaan ja saanut tietää, ettei aloittaisi myöskään Tanska-ottelussa.
Ronaldo syytti Jesusta lupauksensa rikkomisesta ja luottamuksen pettämisestä. Myöhemmin hän myönsi vastuunsa, pyysi anteeksi joukkuetovereiltaan ja kannattajilta sekä totesi ansaitsevansa rangaistuksen.
Pelikiellon lasketaan alkaneen Tanska-ottelusta 1. lokakuuta, joten Ronaldo on jo kärsinyt siitä 19 päivää. Hän ei joudu sivuun Portugalin tulevista otteluista.
Portugalin jalkapalloliitto kertoi ottaneensa rangaistusta määrätessään huomioon Ronaldon katumuksen sekä hänen ansionsa jalkapallolle. Päävalmentaja Jesus on jättänyt oven auki tähtipelaajan paluulle maajoukkueeseen.

































