Lukon saldoksi Liigan Itä-Suomen kiertueelta jäi jatkoaikavoitto- ja -tappio. Sen tappion raumalaisilla aiheutti ajassa 62.51 SaiPan Kalle Maalahti.
Lukon molempiin maaleihin syöttöpisteen kirjauttanut Justin Danforth kiteyttää pelin kylmän hengen seuransa sivuilla.
– Tässä vaiheessa kautta kun teet virheitä, niin hyvät joukkueet rankaisevat niistä.
Danforth ei suinkaan työntänyt päätä pensaaseen, päinvastoin.
– Tulimme hakemaan kolmea pistettä tänään. Mielestäni teimme myös kovasti töitä tänään niiden pisteiden eteen, mutta harmittavasti kiekko ei tänään pomppinut meille ja teimme pari virhettä.
– Tämä on meille taas oppimisen paikka ja viemme tästä jotain ensi viikkoon, joka tulee olemaan meille iso. Kaikenkaikkiaan Itä-Suomen kiertue oli ihan hyvä tuloksellisesti, vaikka täysiä pisteitä haimmekin. Opimme paljon ja se on tärkeää pudotuspelejä ajatellen, Danforth jatkaa.
































