Liigan kärjessä jyräävä Kärpät on pitänyt kotijoukkue HIFK:n kaksi ensimmäistä erää nollilla Helsingissä. Kärpät johtaa ottelua 2-0.

Avauerässä isäntiä rankaisi oululaisten ruotsalaisapu Niclas Lasu. Toisessa erässä oli puolestaan NHL-lupaus Aleksi Heponiemin vuoro näyttää taitonsa. Kärppien kultakypärä viimeisteli kauden 12. maalinsa ajassa 28.45.

Illan kierroksen räiskyvintä ilotulitusta tarjoillaan Kuopiossa KalPan ja Ilveksen taholta. KalPa johtaa ottelua kahden erän jälkeen 4-3.

TPS on myös vahvasti kotivoitossa kiinni. Tilanne Turussa on maalittoman kakkoserän jälkeen 3-1. Tappara johtaa samoin numeroin KooKoota Tampereella pelattavassa ottelussa. Jumbofinaali Jukurit-Ässät on numeroissa 1-0.

Sport-JYP ja SaiPa-Lukko ovat molemmat 1-1 päätöserään lähdettäessä.

https://twitter.com/HIFKHockey/status/1093933102890696709

LUE MYÖS: Suuri suru varjostaa Daniel Ståhlin Ruotsi-ottelua (UrheiluAreena.fi)