Kouvolan KooKoolle ei ennustettu kovin ruusuista jääkiekon Liiga-kautta etukäteen, mutta päävalmentaja Jussi Ahokkaan ryhmä on yllättänyt kaikki.

KooKoo haastoi erinomaisesti HIFK:n keskiviikkona, vaikka kotijoukkue ottikin 3-2-voiton.

KooKoo on hyvin valmennettu ryhmä, joka on hyvä sekoitus kaikkia modernin jääkiekon parhaita puolia. Jussi Ahokas tiedettiin laatuvalmentajaksi ja hän onkin laittanut Kouvolassa tuulemaan.

– Olemme muuttaneet käytännössä ihan kaiken, mitä täällä on aiemmin ollut. Se vie tietysti oman aikansa, mutta sitten tuli kyllä hyvä pätkä tuohon. Pelasimme todella hyviä pelejä 8-9 putkeen. Tänään emme olleet kuitenkaan ihan siellä ytimessä, eikä ihan parasta saatu esiin, Ahokas sanoi ottelun jälkeen.

– Kokonaisuutena joukkue uhrautuu ja pelaa tiiviisti. Pystymme tuottamaan myös maalipaikkoja. Viimeistely on edelleen haaste, mitä pitää parantaa, Ahokas mietti.

KooKoon pelissä etenkin puolustuspelaaminen toimii tällä hetkellä erinomaisesti. HIFK:n keskiviikkona iskemä kolme häkkiä on enemmänkin poikkeus kuin sääntö KooKoon tekemisessä tällä kaudella.

– Moraali puolustamiseen on ollut hyvällä tasolla. Erikoistilanteet ovat olleet myös hyvällä tasolla. Istuimme tänään kyllä liikaa boksissa. Sanotaan näin, että olemme ihan tyytyväisiä, mutta koko ajan pitää pelin parantua ja sitten taas tähän päivään ei voi olla tyytyväinen, Ahokas summasi.

KooKoo on SM-liigassa komeasti seitsemäntenä. HIFK paineli keskiviikkona ohi kuudenneksi, mutta se ei himmennä kouvolalaisten komeaa alkukautta tippaakaan.

Ville Hirvonen, Helsinki

https://twitter.com/KouvolanKooKoo/status/1189616712116772864

LUE MYÖS: Saga Andersson paljasti – musertava totuus selvisi hänelle EM-kisoissa (UrheiluAreena.fi)