Ässät hävisi eilen Turussa TPS:llä 2-7, mutta alle vuorokautta myöhemmin se murjoi Isomäessä JYPin 5-0.

– Erinomainen kasaaminen joukkueelta eilisen jälkeen. Eilisen jälkeen todellakin piti kasata rivit ja palata perusasioihin. Joukkue oli todella keskittynyt, Ässien päävalmentajaKarri Kivikiitteli.

Ässien sankarit löytyivät tällä kertaaNiklas Appelgreninjohtamasta nelosketjusta. Appelgren syötti kolme maalia jaFeetu Knihtiteki kaksi maalia.

– Hienoa oli tietysti tuo Appelgrenin ketjuFeetu KnihtijaJami Virtanenlaidoillaan. Oli kyllä aikamoisessa tikissä tänään. Samoin myös maalivahti Rubin. Kova nousu eilisestä, Kivi kiitteli.

Kivi kertoi myös, miten oli mahdollista, että Ässät sai kasattua rivit näin hienosti totaalisen nöyryytyksen jälkeen.

– Kyllä meidän piti saada niitä pelillisiä puolia toteutuksen puolelle kanssa, kun ne katosivat ihan täysin. Joukkueella ei jäänyt kahdessa ensimmäisessä pelissä siitä kiinni, etteikö olisi ollut halua. Halu oli ihan tapissa ja se aiheuttaa usein sen, että tekee vähän liikaa ja tulee säntäiltyä vähän väärissä paikoissa ja oikaistua. Tänään maltti pysyi, Kivi sanoi.

Lue myös: Pekka Virta suri mustaa hetkeä – ”Se oli anteeksiantamatonta”

LUE MYÖS: Suomalainen seitsenottelija avasi vihdoin suunsa – avautui henkilökohtaisista ongelmistaan (UrheiluAreena.fi)