Tottenhamin brasilialaishyökkääjä Richarlison ei peitellyt iloaan Espanjan voitettua Argentiinan jalkapallon MM-finaalissa.
Espanja kukisti hallitsevan maailmanmestarin 1–0 jatkoajan jälkeen, ja Ferran Torresin ratkaisuosuma käynnisti villit juhlat myös tuhansien kilometrien päässä ottelupaikalta.
Richarlisonin puoliso Amanda Araujo julkaisi videon, jossa Tottenham-hyökkääjä syöksyy vatsalleen olohuoneen lattiaa pitkin Torresin maalin jälkeen, pomppaa ylös ja juhlii riehakkaasti Espanjan mestaruutta.
Brasilian ja Argentiinan välinen pitkäaikainen suorastaan vihamielinen kiistakumppanuus selittää osaltaan voimakasta reaktiota.
Juhlista voi kuitenkin seurata pieniä kiusallisia hetkiä Tottenhamin harjoituskeskuksessa.
Richarlison jakaa pukukopin Argentiinan maajoukkuepuolustajien Cristian Romeron ja kesällä seuraan siirtyneen Marcos Senesin kanssa, jotka joutuivat pettymään MM-finaalissa.
Richarlisonilla on myös aiempaa historiaa Espanjan keskikenttäpelaaja Rodrin kanssa. Brasilialainen arvosteli vuonna 2024 julkisesti sitä, että Rodri palkittiin Kultaisella pallolla Vinícius Juniorin sijaan.





























