Liigan kärjessä jyräävä Kärpät kävi kellistämässä Ilveksen Tampereella numeroin 1-4 (0-3, 1-1, 0-1).

Vieraat ratkaisivat ottelun käytännössä jo ensimmäisessä erässä, jossa Kärppien kovaan puolustajakaartiin lukeutuva Jani Hakanpää rankaisi isäntiä kahdella ylivoimamaalilla. Kärpät painui ensimmäiselle erätauolle kolmen maalin johdossa, kun myös Jasper Lindsten oli onnistunut viimeistelyssä.

Ilves kavensi toisessa erässä Eemeli Suomen osumalla, mutta se jäi sittenkin vain pelkäksi kosmetiikaksi. Ville Leskinen viimeisteli loppunumerot tyhjiin ajassa 59.24.

HPK väänsi Hämeenlinnassa 2-1 (0-0, 1-0, 1-1) -voiton SaiPasta.

Kotijoukkue siirtyi ottelussa kahden maalin johtoon Niclas Luseniuksen ja Teemu Aution osumilla. SaiPan kavennuksesta ajassa 57.30 vastasi Erik Autio.

https://twitter.com/OulunKarpatFi/status/1085972454202327040

LUE MYÖS: Suuri suru varjostaa Daniel Ståhlin Ruotsi-ottelua (UrheiluAreena.fi)