Hämeenlinnan Pallokerho painoi HIFK:n siltaan lauantaina jääkiekon SM-liigaottelun toisessa erässä. HIFK:n maalivahti Atte Engren joutui torjumaan toisessa erässä peräti 14 kertaa.

Engren piti HIFK:ta pitkään pystyssä, mutta lopulta ajassa 38.54 HPK tasoitti. Teemu Turunen pääsi ensin ohjaamaan maalin edestä, mutta sen vielä Engren torjui. Kiekko jäi kuitenkin vielä pelattavaksi ja Turunen pääsi iskemään kiekon lopulta maalin edestä sisään.

HIFK oli sillassa toisessa erässä. HPK:n maalivahti Emil Larmi joutui torjumaan toisessa erässä vain neljä kertaa.

Ottelussa on hurjat panokset suoran pudotuspelipaikan kannalta. HPK on kuudentena ja HIFK on seitsemäntenä ja eroa kaksikon välillä on vain kaksi pistettä ennen iltaa.

Ville Hirvonen

LUE MYÖS: Suuri suru varjostaa Daniel Ståhlin Ruotsi-ottelua (UrheiluAreena.fi)