Jääkiekon Liigassa pelaava HPK ja Markus Nenonen ovat solmineet yksivuotisen jatkosopimuksen, joka koskee Liiga-kautta 2021–2022.
Nenonen, 28, pelaa tällä hetkellä HPK:ssa kolmatta kauttaan ja toimii ensimmäistä vuotta HPK:n kapteenina.Laitahyökkääjä muistetaan HPK-historiassa oranssin kevään 2019 ratkaisijana Oulun Raksilassa seitsemännenfinaalin jatkoajalla.
HPK:n urheilujohtaja Mika Toivola kertoo kapteenin olevan HPK:n kulttuurin vaalijan tehtävässä erittäinsuuressa osassa seuran toiminnassa.
– Markus on ollut usean vuoden ajan runkopelaajiamme ja tärkeä palanen HPK:n joukkuetta. Hän tuo ensikauden joukkueeseen kokemusta ja meidän hyökkäyspeliimme erikoisosaamista. Markus on HPK-laisenkulttuurin ja urheilullisuuden soihdunkantaja, kertoo Toivola.
Kapteeni itse kertoo pitävänsä HPK:n toimintatavoista ja päätös jatkosta oli helppo.
– On hienoa saada jatkaa Kerhossa. Oli helppo päätös jatkaa, sillä HPK:n organisaatiossa hoidetaan kaikkiviimeisen päälle hyvin. Täällä on mahdollisuus kehittyä pelaajana ja menestyä joukkueena, kertoo Nenonen.
HPK:lla on tällä hetkellä sopimukset tai sopimusoptiot yhteensä 14 pelaajan kanssa tulevalle kaudelle. LisäksiHPK:n päävalmentaja Matti Tiilikaisen sopimus kestää ensi kauden ja mahdollisen optiokauden 2022–2023 javideo- ja maalivahtivalmentaja Juha Lehtolan sopimus kattaa myös kauden 2021–2022.
Lähde: HPK:n tiedote






























