Helsingin IFK:n kausi SM-liigassa on ollut todella vaikea. Sarjakärki Rauman Lukko kävi tiistaina hakemassa täyden pistepotin Nordikselta 4-1-lukemin

HIFK pelasi todella heikon ensimmäisen erän ja siihen koko ottelu tietyllä tapaa ratkesi.

Lukko meni jo avauserässä 2-0-johtoon, eikä HIFK siitä missään vaiheessa toipunut, vaikka pystyikin kohentamaan otteitaan kahdessa viimeisessä erässä.

– Lukolle onnittelut. Ei tässä sarjassa pärjää, jos pistää itsensä likoo vain 40 minuutin ajan, HIFK:n päävalmentajaVille Peltonenlatasi suoraan.

– Ensimmäiset 20 minuuttia meiltä meni tänään heikosti. Olimme koko ajan hieman jäljessä, eikä päästy kiekkoihin. Parannettiin toiseen erään ja Halosen Niilo kokosi itsensä hienosti vaikean alun jälkeen ja pelasi sen jälkeen tosi hienosti ja piti meitä vielä päätöserässä tuloksessa kiinni, Peltonen jatkoi viitaten maalivahtiinsa.

Lukko näytti tiistaina Nordiksella, miksi se on heilunut koko kauden ajan sarjan kärkipaikoilla.

– Lukko puolustaa todella hyvin ja on ollut koko kauden parhaita siinä hommassa, ettei heille juurikaan maaleja tehdä. Olisimme tarvinneet vielä lisää vimmaa maalintekoon ja onnistumisia vielä enemmänkin kuin yhden maalin verran, Peltonen harmitteli.

Teksti: Ville Hirvonen, Helsingin jäähalli

Lue myös: SM-liigakärki oli HIFK:lle liikaa – Nordiksella surullinen näky

LUE MYÖS: Alisa Vainiolta uusi aluevaltaus – suosio räjähti käsistä (UrheiluAreena.fi)