HIFK:ssa pelaava suomalaishyökkääjä on The Athleticin toimittajan Scott Powersin mukaan tekemässä pian sopimuksen NHL-seura Chicago Blackhawksin kanssa. Borgström tekisi paluun NHL:ään vuoden tauon jälkeen.
HIFK yllätti viime vuonna ilmoitettuaan Borgströmin pestaamisesta. Toki koko ajan on ollut selviö, että Borgström on aikeissa palata NHL:ään.
Tänä keväänä Florida Panthers kauppasi Borgströmin NHL-oikeudet Chicago Blackhawksille. Kaupassa seuraa vaihtoi viisi pelaajaa.
Florida varasi Borgströmin ykköskierroksella 2016. Hän ehti pelata Panthersin paidassa kolmen kauden aikana 58 ottelua. Niistä 50 hän pelasi kaudella 2018-19, mutta viime kaudella hän joutui pelaamaan farmiliiga AHL:ssä.
HIFK:ssa Borgström keräsi tällä kaudella 30 runkosarjaottelussa tehopisteet 11+10=21. Pudotuspeleissä hän on kolmessa ottelussa merkkauttanut kaksi maalisyöttöä.
Parhaillaan Borgström valmistautuu HIFK:n kanssa välieräsarjaan TPS:ää vastaan.































