Jääkiekon SM-liigassa pelattiin perjantai-iltana viiden ottelun kierros.

HIFK teki vakuuttavan ryöstöretken Jyväskylään.

HIFK kaatoi JYPin 4-1-lukemin.

Helsinkiläiset lähtivät karkumatkalle jo avauserässä, kun tulikuuma Teemu Turunen iski 1-0-osuman ja Aleksi Laakso sivalsi 2-0. Erän lopulla Julius Nättinen nosti JYPin maalin päähän ylivoimalla, mutta se jäi kotijoukkueen harmiksi jyväskyläläisten illan viimeiseksi osumaksi.

Toisessa erässä HIFK karkasi lopullisesti isänniltään. Sebastian Dyk laukoi terävällä ja tulisella laukauksella HIFK:n jo kahden maalin karkumatkalle ja päätöserässä Anton Lundell teki kauden neljännen maalinsa ja varmisti loppulukemat 4-1.

Kolmannessa erässä koettiin hieno hetki, kun JYP muisti kesken erän eläkkeelle jäävää huoltajaansa Kari Virpiötä. Virpiö aloitti huoltajana jo vuonna 1980 ja ensimmäisessä pelissä oli silloinkin vastassa IFK.

HIFK nousi nyt 21 sarjapisteeseen ja on nyt kahdeksantena SM-liigassa. JYP on neljäntenä, mutta on kerännyt vain neljä pistettä helsinkiläisiä enemmän.

Ässät oli tyly vieras Lahdessa

Lahdessa koettiin synkkä kiekkoilta. Ässät kävi murskaamassa Pelicansin 6-2-lukemin. Ässät karkasi käsittämättömästi jo avauserässä 5-0-johtoon.

Ässien hahmo oli perjantaina hurjat tehot 2+2 iskenyt Jakob Stenqvist.

Ässät nousi 20 pisteeseen ja on nyt yhdeksäntenä SM-liigassa. Pelicansilla on niin ikään 20 pistettä ja se on sijalla 10.

Ilves vei Tampereen paikallisen

Ilves vei perjantaina nimiinsä Tampereen paikallispelin Tapparaa vastaan. Ilves oli parempi maalein 2-1. Teemu Lepaus ja Joose Antonen vastasivat Ilveksen osumista toisessa erässä.

Tapparan ainokaisen teki päätöserässä Veli-Matti Vittasmäki.

Tappara jatkaa SM-liigan kärjessä, mutta KalPan murskannut Kärpät nousi illan voitollaan jo kolmen pisteen päähän. Ilves on nyt sijalla 11.

Kärpät teki selvää jälkeä KalPasta

Oulun Kärpät takoi perjantaina KalPan jään rakoon jääkiekon SM-liigassa.

Kärpät murskasi kuopiolaiset peräti 7-1-lukemin.

Kärppien suurin sankari oli hieman yllättäen puolustaja Jakub Krejcik, joka iski hattutempun.

Ludwig Byström (1+2), Julius Junttila (1+2) sekä Mika Pyörälä (0+3) viettivät niin ikään kolmen tehopisteen iltaa.

Jesse Puljujärvi teki ottelussa jo kauden 10. maalinsa.

Kärpät nousi 36 pisteeseen ja jatkaa toisena SM-liigassa. KalPalle tappio oli jo neljäs perättäinen ja kuopiolaiset ovat 13. sijalla SM-liigassa.

TPS hävisi Raumalla

Turun Palloseuran synkkä kausi sai jatkoa perjantaina. TPS joutui kotimatkalle Raumalta 1-2-tappio niskassaan Lukon vieraana.

Ottelu ratkesi vasta voittomaalikilpailussa, kun Robin Press laukoi kiekon verkkoon. Lukon varsinaisen peliajan maalista vastasi Toni Koivisto, TPS:ltä osui puolestaan Lauri Pajuniemi.

TPS on nyt SM-liigassa viimeistä edellisenä kahden peräkkäisen tappion myötä. Lukko on hienosti kolmantena.

SM-liiga jatkuu jo huomenna lauantaina seitsemän ottelun kierroksella.

SM-liigan tulokset perjantaina 25.10:
JYP-HIFK 1-4 (1-2, 0-1, 0-1)
Kärpät-KalPa 7-1 (2-0, 1-1, 4-0)
Lukko-TPS 2-1 vl (0-1, 1-0, 0-0, 0-0, 1-0)
Pelicans-Ässät 2-6 (0-5, 1-1, 1-0)
Tappara-Ilves 1-2 (0-0, 0-2, 1-0)

Ville Hirvonen

https://twitter.com/TelialovesLiiga/status/1187788339237265409

LUE MYÖS: Saga Andersson paljasti – musertava totuus selvisi hänelle EM-kisoissa (UrheiluAreena.fi)