Miro-Pekka Saarelainen ja Otto Nieminen pelaavat ensi kaudella jääkiekkoliigassa Pelicansissa, kertoo Hämeen Sanomat.
Nieminen, 22, siirtyy Lahteen TPS:stä, jossa hän on tehnyt tällä kaudella läpimurtonsa liigassa. Hyökkääjä on takonut kauden 34 ottelussa 11 maalia ja 19 tehopistettä.
Saarelainen, 24, on pelannut tämän kauden Mestiksessä Kiekko-Vantaassa, jossa hänen menonsa on ollut vahvaa. Laituri on saalistanut kauden 40 ottelussa peräti 33 maalia ja 59 tehopistettä. Hän johtaa sekä Mestiksen maalipörssiä että pistepörssiä. Saarelaiselta löytyy aiempaa liigakokemusta HIFK:sta ja KooKoosta.
Hämeen Sanomien juttu: https://www.hameensanomat.fi/kiekko/pelicansilta-peliliikkeita-mestiksen-pistetykki-ja-tps-lapimurtaja-siirtyvat-ensi-kaudeksi-lahteen-561339/
































