Jääkiekon Mestiksessä pelaava Jokipojat saa tämän kauden jälkeen uuden päävalmentajan, kun Joni Petrell hyppää seuran peräsimeen.
Jokipojat tiedottaa Petrellin siirtyvän Joensuuhun 1+1-vuotisella sopimuksella.
– Todella hyvät on fiilikset! Jokipojat otti minuun yhteyttä ja löysimme hyvin nopeasti seuran kanssa yhteisymmärryksen oikeastaan kaikesta, joten päätös oli sinällään helppo. Joensuu on aina ollut hieno paikka olla pelaajana sekä valmentajana, Petrell sanoo seuran verkkosivuilla.
Petrell, 41, on valmentanut viimeksi Porin Ässiä, jossa hän aloitti tämän kauden apuvalmentajana. Ässät laittoi kuitenkin valmennusryhmänsä uusiksi syksyllä, miksi Petrellin liigakomennus jäi muutaman kuukauden mittaiseksi. Ennen Ässät-pestiään hän toimi Suomi-sarja-seura JHT:n päävalmentajana.
































