Aleksander Barkov loisti ykköstähtenä Florida Panthersin voitossa NHL:ssä sunnuntaina. Florida kukisti Chicago Blackhawksin vieraissa 5-2.
Barkov keräsi tehot 1+2. Panthers-kapteeni syötti 2-1 -osuman, joka vei Floridan lopulliseen johtoon, ja avusti 3-1 -maalissa. Hän viimeisteli vieraiden neljännen osuman tyhjiin. Anton Lundell iski loppunumerot niin ikään tyhjiin.
Barkov kasvatti kauden saldonsa lukemiin 23+22=45. Hänen edellään suomalaisten pistepörssissä ovat Mikko Rantanen (26+32=58) ja Sebastian Aho (22+30=52). Barkov on pelannut yhdeksän ottelua vähemmän kuin Rantanen ja Aho.
Lundellilla on nyt kasassa tehot 11+24=35. Hänen edellään NHL:n tulokkaiden pistepörssissä ovat vain Detroit Red Wingsin Lucas Raymond (13+26=39) ja Anaheim Ducksin Trevor Zegras (13+25=38).
Patrick Kane ohitti Denis Savardin ja nousi yksin toiselle sijalle Chicagon kaikkien aikojen syöttöpörssissä. Kärkimies Stan Mikitalla (926) on 206 syöttöpistettä enemmän kuin Kanella (720).
Kolmannen peräkkäisen voittonsa ottanut Florida johtaa Itäistä konferenssia. Chicago on lännen puolella kolmanneksi viimeisenä.
Lue myös:Patrik Laineella on nyt NHL:n pisin pisteputki
Lue myös:Roope Hintzin maali ei auttanut – Dallasin komea vierasputki katkesi






























