Sulkapallon SM-kisat saatiin sunnuntaina päätökseen Vantaan Energia Areenalla. Miesten kaksinpelin finaalissa vastakkain pelasivat sama pari kuin kaksi edellistäkinvuotta – Ville Lång ja Eetu Heino.
Ottelun ensimmäinen erä meni jatkopalloihin asti. Niissä Ville Lång oli tarkempi ja otti erävoiton lukemin 24-22. Toisessa erässä Lång oli koko ajan askeleen edellä ja varmisti näin kahdeksannen Suomen mestaruutensa. Lång liittyi kahdeksan mestaruuden kerhoon yhdessä Lars Henrik Nyberghin ja Pontus Jäntin kanssa.
Naisten kaksinpelin finaalissa Nanna Vainio peittosi Airi Mikkelän lukemin 2-1 (21-19, 19-21, 21-16).
Vainio ja Mikkelä voittivat ensimmäisen Suomen mestaruutensa nelinpelissä. Miesten nelinpelissä SM-kultaa juhlivat Eetu Heino ja Oskari Saarinen, jotka yllättivät finaalissa Ville Långin ja Mikko Vikmanin.
Sekanelinpelin kultaa juhli puolestaan Lång ja Mikkelä, jotka löivät finaalissa Anton Kaistin ja Jenny Nyströmin.
































