Lauri Vuorinen ja Joni Mäki ovat Suomen edustajat miesten sprinttihiihdossa Pekingin olympialaisissa tiistaina. Miesten aika-ajo alkaa klo 10.50.
Toisissa olympialaisissaan esiintyvä Vuorinen tietää radan ratkaisukohdat.
– Ne ratkeavat tuohon loppuun, viimeinen loiva nousu ja pitkä stadion. Itse asiassa loppusuorakin on vielä loivaa nousua, varmasti siinä tehdään viimeiset ratkaisut. Toki eka nousukin on todella pitkä ja raju, siinä varmasti jo pehmitellään kavereita valmiiksi, Vuorinen näki Olympiakomitean tiedotteessa.
Mäki lähtee ensimmäiseen olympiastarttiinsa. Hän on tutustunut rataan Suomessa simulaattorissa.
– Syksyn aikana tuli pyöritettyä ratoja muutamaan kertaan. Kyllä ne suht tutut oli, kun tänne tuli, sellaisia flashbackeja tuli, että aika tutun näköistä. Laskut tietysti ovat vähän eri asia, niitä ei pysty matolla niin simuloimaan. Nousupätkät aika hyvin tietää, miten ne pitää hiihtää. Olin aika valmis miettimään, miten tuota teknisesti ja taktisesti pitää hiihtää, Mäki kertoi.
Lue myös:Näin Iivo Niskanen pokkasi omansa – tulihan se hymykin lopulta sieltä!
Lue myös:Sprinttinaiset ladulle klo 10 – ”Pitää aika nöyrin mielin lähteä tai tulee noutaja”
































