Suomen miesten A-maajoukkueessa syksyllä debytoinut Carljohan Eriksson jättää seurajoukkueensa Mjällbyn. Seura ilmoitti asiasta sosiaalisessa mediassa.
Eriksson edusti Mjällbytä edelliset kolme kautta ja oli nostamassa seuraa Allsvenskaniin. Hänen sopimuksensa päättyi tähän kauteen, joten hän on vapaa siirtymään toiseen seuraan.
Eriksson pelasi upean kauden Mjällbyssä ollen avainasemassa joukkueen säilyttäessä sarjapaikkansa myös ensi kaudeksi. Hän pelasi kauden aikana yhteensä 20 ottelua ja piti niissä maalinsa puhtaana 13 kertaa.
Hän oli lähellä myös Allsvenskanin nollaennätystä, mutta yli kahdeksan ottelua kestänyt nollaputki katkesi vain 16 minuuttia ennen ennätyslukemia. Hänet valittiin kauden päätteeksi myös Allsvenskanin parhaaksi maalivahdiksi.
26-vuotias Eriksson debytoi Huuhkajissa syksyn harjoitusottelussa Walesia vastaan. Eriksson piti maalinsa puhtaana torjuen muun muassa rangaistuspotkun ottelussa.