NHL jäi pois Pekingin olympialaisista koronapandemian takia, mikä nosti Suomen mahdollisuuksia miesten olympiajääkiekossa entisestään. Suomea pidetäänkin monissa ennakkoarvioissa vahvana kultasuosikkina.

Jussi Olkinuora torjui Suomen ykkösmaalivahtina viime keväänä Riiassa MM-hopeaa. Nyt Olkinuora pääsee ensimmäisiin olympiakisoihinsa ja on vahva ehdokas Leijonien ykkösveskariksi.

– Tulee hieno tapahtuma varmasti. Odotetaan, että pelataan tosi hyvin ja menestytään. Paljon yhdenvertaisuuksia MM-kisoihin. Odotetaan samantyyppistä meille, Olkinuora sanoi sunnuntaina.

NHL-pelaajat eivät ole mukana, mutta olympialaisiin on matkaamassa silti todella kovia pelimiehiä, joista monilla on paljon NHL-kokemusta. Olkinuora kertoo havainneensa maalivahtina jo Suomen joukkueen tasokkuuden.

– Kovatasoinen turnaus ja meillä on tosi hyvä joukkue. Treeneissä on nähnyt, että on ollut vaikeaa maalivahdin näkökulmasta.

Viime keväänä Olkinuora voitti uransa toisen MM-mitalinsa, mutta koki katkeran pettymyksen finaalissa Kanadan voitettua jatkoajalla.

– Riian hopea kalvaa vielä, vaikka turnauksessa oli paljon hyvää. Siitä saadaan motivaatiota henkilökohtaisesti, hän sanoi.

Riian hopeajoukkueesta moni matkaa Pekingiin. Viime kevään tapahtumia ei Olkinuoran mukaan ole kertailtu.

– Ei olla puhuttu siitä. Suomalaisina miehinä pidetään se itsellämme. Mutta kyllä näkee, että on paljon paloa ja nälkää tässä hetkessä ja lähitulevaisuudessa.

Olkinuora ei vahvista, että olisi Pekingissä Leijonien ykkösveskari.

– Ei ole tarvinnut miettiä sitä. Päivä kerrallaan me mennään ja paras maalivahti pelatkoon.

Pekingissä Leijonat joutuu tiukkaan koronakuplaan. Olkinuoralla on niin sanottuja vanhanaikaisia keinoja hotellikuoleman välttämiseen.

– Toivottavasti voidaan joukkuekaverien kanssa viettää aikaa yhdessä. Mulla on sen verran vanha ipadikin, etten pysty siihen edes Netflixiä lataamaan. Ehkä joutuu palapelejä tai lukemista keksimään. Vanhan liiton juttuja.

Leijonien olisi määrä lentää Pekingiin keskiviikkona. Jos koronatestissä tulee positiivinen tulos, jää lento kuitenkin väliin.

Olkinuoran mukaan joukkueessa puhutaan koronatilanteesta paljon.

– Se on päällimmäisenä mielessä. Siitä keskustellaan kollektiivisesti eniten. Suurin osa ei olisi kisoissa mukana ilman koronaa. Meille sattui sitä kautta tuuri, että päästiin tänne. Se pitää ottaa vakavasti. Onneksi Suomen joukkue, jossa asiat on aina otettu tosissaan ja pidetty huolta.

Teksti: Otto Palojärvi

Lue myös:Jukka Jalonen täräytti varapelaajakuviosta – ”Ei ole simppeli homma länsimaisen ajattelun mukaan”

LUE MYÖS: Reaktio: Ensin Manchester City, seuraavaksi KuPS – ”Crystal Palace on ylivoimainen suosikki” (Atleetti.fi)