Formula ykkösissä on kesän hiljaisuudessa viritelty shokkisiirtoa. Kimi Räikkösellä on tiettävästi sopimus Ferrarin kanssa ja Red Bull neuvottelee Fernando Alonson pestaamisesta. Tosin Alonson pestaaminen ei käy käden käänteessä, koska hänen Ferrari-sopimuksensa on voimassa vuoteen 2016.

Sport Contentin tietojen mukaan Red Bullin johtohenkilöt Dietrich Mateschitz ja Helmut Marko haluaisivat Alonson Vettelin tallikaveriksi. Alonso on riitautunut Ferrarin kanssa ja haluaisi lähteä tallista. Parhaillaan Ferrari ja Red Bull hierovatkin kauppaa Alonson sopimuksen irtisanomisesta ja hänen siirtämisestään Red Bullille.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Jos Alonso siirtyy Red Bullille, joutuu Ferrari etsimään uuden kuljettajan. Ehdolla ovat Nico Hülkenberg ja Jules Bianchi. Felipe Massan sopimusta Ferrari ei aio jatkaa.

– Elokuu on vaarallista aikaa Formula ykkösten uutisrintamalla. Silloin tapahtuu vähän, kommentoi Alonso salamyhkäisenä Unkarissa sen jälkeen, kun hänen managerinsa Red Bull-vierailu paljastui.

LUE MYÖS:  Haastattelu: Jussi Jokinen paljastaa Edmontonin mahdollisuuden mestaruuteen (Siniviiva.fi)