Jalkapallon MM-kisoissa nähdään tänäkin vuonna useita toisen polven jalkapalloilijoita, mutta harvempi heistä edustaa eri maata kuin isänsä. Yksi heistä on Timothy Weah.
Timothy Weah on legendaarisen George Weahin poika. Isä-Weah pelasi mittavan pelaajauran edustaen urallaan muun muassa Monacoa, PSG:tä, AC Milania, Chelseaa, Manchester Cityä ja Marseillea.
George Weah voitti myös maailman parhaalle pelaajalle annettavan Kultaisen pallon vuonna 1995. Maajoukkuetasolla hän edusti kotimaataan Liberiaa.
Timothy Weah sen sijaan varttui USA:ssa, jonka jälkeen hän siirtyi PSG:n akatemiaan pelaamaan. Liberialaisen isänsä ja jamaikalaislähtöisen äitinsä ansiosta Timothy Weah olisi voinut valita maajoukkueekseen joko Liberian, Jamaikan, Ranskan tai USA:n. Lopulta vaaka kallistui USA:n suuntaan.
Weah ei pystynyt lyömään itseään läpi PSG:ssä, mutta on edustanut edelliset kolme kautta Lilleä. George Weah sen sijaan siirtyi uransa jälkeen politiikkaan ja hän on toiminut Liberian presidenttinä vuodesta 2018 lähtien.
Lue myös: MM-joukkueet jatkavat harjoituspelejä torstaina – katso päivän pelit































