Chelsean hyökkääjätähtiTimo Werneron kohauttanut kommenteillaan. Werner on vihjaillut, että hän haluaa jättää seuran.

Chelsea on parhaillaan harjoitusleirillä Yhdysvalloissa ja hävisi viime yönä Suomen aikaa rankkareilla Charlotte FC:lle.

Chelsea-manageriThomas Tucheljoutui vastailemaan lehdistötilaisuudessa kysymyksiin Wernerin lausunnoista. Saksalainen sanoo yllättyneensä maanmiehensä kommenteista.

– Olen yllättynyt. Jos minä olisin nuori kaveri ja olisin Chelseassa, niin olisin varmaan planeetan onnellisin tyyppi, Tuchel kommentoi.

Tuchelilla oli Wernerin suuntaan selvä ja koruton viesti.

– Hänen pitää ottaa peliaikansa. Hän osoittanut kykynsä, joten ota ja puolusta paikkaasi, Tuchel pamautti.

– Minä olisin kyllä todella onnellinen, jos minulla olisi sopimus Chelseaan. Jos hän on sanonut noin, niin en todella ymmärrä, Tuchel jatkoi.

Werner ei ollut Chelsean kokoonpanossa Charlottea vastaan loukkaantumisen vuoksi. Poissaolossa ei ollut mitään dramaattista.

– Hän on meidän pelaajamme, se on selvä.

Teksti: Ville Hirvonen

Lue myös:Jättimäinen jalkapallosiirto lähenee – tuliko tässä viimeinen vihje?

LUE MYÖS: Lotta Harala jakoi järkyttäviä kuvia – varoitti ihmisiä (UrheiluAreena.fi)