Sportivo TV

Liverpool jätti yhden tarpeen ratkaisematta kesän siirtoikkunassa.

Seura tunnisti tarpeen puolustavalle keskikenttäpelaajalle, mutta hankinnat painottuivat muihin osa-alueisiin. Liverpool käytti merkittävästi rahaa Bradley Barcolan hankintaan ja vahvisti lisäksi puolustustaan.

Keskikentän pohjalle uutta pelaajaa ei tullut.

Ryan Gravenberch ja Alexis Mac Allister ovat pelanneet tällä kaudella alempana keskikentällä, mutta Liverpool haluaa raporttien mukaan parantaa vaihtoehtojaan kyseiselle pelipaikalle tulevaisuudessa.

Adam Wharton pysyy Liverpoolin tutkassa

Yksi Liverpooliin vahvasti yhdistetyistä pelaajista on AS Monacon Lamine Camara, josta seura oli kiinnostunut jo kesällä.

Camara jäi lopulta Monacoon. Chelsea oli puolestaan lähellä hänen hankkimistaan siirtoikkunan viimeisenä päivänä, mutta Monaco vetäytyi kaupasta loppuhetkillä.

Liverpoolilla on kuitenkin muitakin vaihtoehtoja.

TEAMtalkin tietojen mukaan seura on edelleen kiinnostunut Crystal Palacen Adam Whartonista.

Liverpool oli tarkkaillut keskikenttäpelaajaa jo aiemmin, eikä kiinnostus ole kadonnut.

Raportin mukaan Liverpool pitää Whartonia pelaajana, joka voisi tuoda sen keskikentälle rauhallisuutta ja laatua.

Seura seuraakin hänen tilannettaan mahdollista vuoden 2027 siirtoa silmällä pitäen.

Newcastle kiinnostunut samasta pelaajasta

Liverpool ei ole Whartonin ainoa mahdollinen ottaja.

Myös maailman rikkain seura Newcastle on raportoidusti kiinnostunut englantilaisesta.

Newcastlen odotetaan aktivoituvan siinä vaiheessa, jos käy selväksi, että Crystal Palace on valmis luopumaan Whartonista.

LUE MYÖS: IS:lle ikävä kulissiväite: Oliver Helander riitaantui valmentajansa kanssa – EM-kisoissa todistettiin karu näkyä (UrheiluAreena.fi)