Korisliigan kärkiseura Salon Vilppaan seitsemän ottelun mittaiseksi venynyt voittoputki napsahti lauantain poikki Tampereella.
Kotijoukkue Pyrintö peittosi vieraansa pistein 89-80 (43-42).
Pyrintö ja Vilpas tarjosivat Pyynikille saapuneelle yleisölle korkeatasoisen jännitysnäytelmän. Pyrintö oli joukkueista pidemmän aikaa kuskin paikalla, tosin johtoasema vaihtui 40 minuutin aikana useaan otteseen.Pyrinnöllä oli allaan heikohko vierasesitys Lapualla, joten lauantaina joukkue oli sisuuntuneena. Etenkin Kenneth Manigault (20/6) oli alkuminuuteista lähtien tavallistakin energisempi.
Pyrintö ratkaisi voiton päätösneljänneksellä. Petri Heinosen (4/3/3s) kaksi tahtodonkkia tulivat Vilppaan kannalta ikävään paikkaan. Myön Antero Lehdon (7/0/2s) tyly kolmonen viimeisillä minuuteilla oli yksi ratkaisuhetkistä.
Vilppaan ottelun murheena oli 15 menetystä, kun Pyrintö jäi vain seitsemään menetykseen. Muutoin tilastoista on vaikea löytää joukkueiden välillä eroa.
Vilppaan tehoista vastasivat parhaiten Antonio Ballard (25/3) ja Juho Nenonen (18/7).
Pyrintö pelaa seuraavaksi jo tiistaina Kotkassa. Vilppaan kausi jatkuu lauantaina Uudessakaupungissa.
Lähde: Basket.fi
































