Uuteen Korisliigakauteen valmistautuva Salon Vilpas on tehnyt ensimmäisen sopimuksensa ulkomaalaisosastolla, seura tiedotti maanantaina.
Vilppaan koria tulee suojelemaan 206-senttinenAaron Jones, joka on viime kauden hopeamitalisti Bulgarian pääsarjasta ja Balkanin liigan mestari BC Beroen paidassa.
Alabamasta kotoisin oleva 103-kiloinen Jones on pelannut kaksi kautta ammattilaisena Euroopassa. Mississippin yliopistossa vietettyjen neljän vuoden jälkeen miehen tie vei Saksan ProA:han, Rhein Stars Kölnin riveihin. Viime kaudella 24-vuotias amerikkalainen pelasi Bulgarian liigaa BC Beroessa ja kausi päättyi hopeamitaliin ja Bulgarian cupin voittoon.
Vilppaan päävalmentaja Joonas Iisalo on tyytyväinen jenkkiavaukseen.
– Etsimme vitospaikalle pelaajaa, joka on riittävän pitkä, ulottuva ja atleettinen. Vitosen tehtävä meidän puolustuksessa on olla apupuolustuksen lukko, palloskriinien puolustaja ja levypallopelaaja. Hyökkäyksessä pelaajan täytyy pysyä mukana kovassa temmossa, pystyä rullaamaan nopeasti korille skriinien jälkeen ja viimeistelemään korkealta. Myös hyökkäyslevypallopelaaminen on tärkeää. Videoita katseltuani ja juteltuani pitkään Aaronin entisen valmentajan Arne Woltmannin kanssa uskon, että ”AJ” täyttää nämä kriteerit, totesi Iisalo Vilppaan nettisivuilla.

































