Golfin LPGA Tourin reikäpelimestaruuskilpailut Las Vegasissa ovat tuoneet Matilda Castrenille kahden päivän ajan tasapelejä.
Huippuhyvän lähestymislyönnin torstain viimeisellä reiällä lyönyt Castren oli birdiensä jälkeen lähes varma voitostaan, mutta hänen vastustajansa Allisen Corpuz oli toista mieltä.
– Löin 18:lla lähestymisen ihan lipun viereen, ja vastustaja antoi putin. Vastustaja löi oman lähestymisensä griinistä pitkäksi raffiin. Hän joutui puttaamaan jyrkän alamäkiputin ja laittoi sen sitten sisään.
– Se oli niin vaikea paikka, ettei todellakaan odotettu tuota. Ärsyttää kyllä, Castren kertasi ottelun ratkaisuhetkiä.
Reippaasti puhaltanut tuuli teki pelaajien tehtävän torstaina hankalaksi, ja myös Shadow Creek -kentän griinit kovenevat päivä päivältä. Vaikeasta kentästä huolimatta Castren on ollut tyytyväinen omaan tekemiseensä.
– Olen pelannut tosi hyvin muutamia väyliä lukuun ottamatta. Tänään oli puttikin paljon parempaa kuin eilen.
– On ollut kyllä hermoja raastavia päiviä nämä kaksi viimeistä. Toivottavasti saisin vähän hyvää karmaa tuosta 18:nnesta reiästä huomiselle. Se oli kyllä niin uskomaton, että vieläkin ihmetyttää, mitä tapahtui. Huomenna on vielä yksi matsi. Se pitää voittaa, että on mahdollisuus päästä jatkoon”, hän sanoi.
Castren pelaa perjantaina lohkovaiheen viimeisen ottelunsa Hyo Joo Kimiä vastaan. Kim kukisti torstaina Sarah Schmelzelin 2&1. Ennen päätöspäivää lohkon pistetilanne on jännittävän tasainen: Corpuz 1,5 pistettä, Castren 1, Kim 1, Schmelzel 0,5.
Castrenin jatkopaikka ei ole enää hänen omissa käsissään, vaan hän tarvitsee apuja Schmelzeliltä, jonka pitää voittaa Corpuz omassa ottelussaan, ja Castrenin pitää tehdä sama homma ottelussaan Kimiä vastaan. Jos käy niin, että Castren voittaa Kimin ja Corpuzin ja Schmelzelin ottelu päättyy tasan, Castren ja Corpuz lähtevät ratkaisemaan lohkovoiton äkkikuolemaperiaatteella jatkorei’ille.
Castrenin ja Kimin ottelu käynnistyy perjantai-iltana 21.50 Suomen aikaa.
Lähde: Tiedote

































