Kenialainen Eliud Kipchoge juoksi voittoon sunnuntaina Sapporossa järjestetyssä Tokion olympiakisojen maratonjuoksussa. Kipchogen voittoaika oli 2.08,44.
Kipchoge voitti toisen maratonin olympiakultansa. Hän oli ollut ykkönen myös Rio de Janeirossa 2016.
Olympiamitalin Kipchoge on voittanut mitalin peräti neljissä eri kisoissa. Ateenassa 2004 hän oli 5000 metrillä pronssilla ja Pekingissä 2008 hän juoksi 5000 metrillä hopeaa.
Vain kaksi kilpailijaa on aiemmin pystynyt voittamaan maratonin kullan kaksissa perättäisissä olympialaisissa. Etiopian Abebe Bikila pystyi moiseen paljain jaloin Roomassa 1960 sekä Tokiossa 1964. DDR:n Waldemar Cierpinski voitti olympiamaratonin Montrealissa 1976 sekä Moskovassa 1980.
Hopeaa Sapporossa maratonilla juoksi Hollannin Abdi Nageeye, joka hävisi Kipchogelle minuutin ja 20 sekuntia. Belgian Bashir Abdi saavutti pronssia.
Olosuhteet olivat maratonilla rankat. Peräti 30 kilpailijaa keskeytti.
Teksti: Otto Palojärvi, Tokio































