Ronald Koeman Jr. teki historiaa Hollannin liigassa. Maalivahti iski ottelussa kaksi maalia.
Koemanin seura Telstar kohtasi Eredivisien ottelussa Cambuurin. Koeman viimeisteli joukkueensa molemmat maalit 2-2-tasapelissä.
Koeman viimeisteli molemmat maalinsa rankkarista. Toinen osuma syntyi, kun lisää aikaa oli pelattu jo yli 10 minuutti.
Koemanista tuli samalla ensimmäinen maalivahti, joka on tehnyt kaksi maalia yhdessä Eredivisie-ottelussa.
Maalinteko rangaistuspotkusta ei ollut Koemanille ensimmäinen laatuaan. Hän onnistui pilkulta myös toukokuussa FC Volendamia vastaan ja varmisti tuolloin Telstarin sarjapaikan.
Koemanin isa, Ronald Sr., tunnettiin jo pelaajaurallaan muulinpotkustaan. Sen jälkeen hän on luonut pitkän uran valmentajana toimien viimeksi Hollannin päävalmentajana MM-kisoissa.

































