Tenniksen maailmanlistan ykkösmies Andy Murray aloitti ATP-finaaliturnauksen vakuuttavasti Lontoossa maanantaina. Murray kukisti Kroatian Marin Cilicin 6-3, 6-2.

– Tunnelma oli todella, todella hyvä. Muutaman pitkän kuukauden jälkeen on mukava tietää, että tulen päättämään kauden pelaamalla tuollaisessa tunnelmassa. Se auttaa myös intoutumaan otteluihin hieman enemmän, Britanniaa edustava skotlantilainen Murray totesi.

Murray pelaa John McEnroen mukaan nimetyssä alkulohkossa. Saman lohkon toisessa ottelussa Japanin Kei Nishikori kukisti Sveitsin Stan Wawrinkan 6-2, 6-3.

Henri Kontinen aloitti ATP-finaaliturnauksen nelinpelin voitolla. Kontinen ja Australian John Peers kukistivat espanjalaiset Feliciano Lopezin ja Marc Lopezin 6-3, 7-6 (9-7).

Kontinen ja Peers pelaavat Fleming/McEnroe -alkulohkossa. Saman lohkon toisessa ottelussa Etelä-Afrikan Raven Klaasen ja USA:n Rajeev Ram yllättivät ykköseksi sijoitetun ranskalaisparin Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut lukemin 7-5, 6-4.

Kaksinpelit jatkuvat tiistaina Ivan Lendl -lohkon taistoilla. Otteluparit ovat Novak Djokovic-Milos Raonic ja Gael Monfils-Dominic Thiem.

Nelipelissä tositoimessa ovat Edberg/Järryd -lohkon parit. Ottelut ovat Jamie Murray/Bruno Soares – Bob Bryan/Mike Bryan ja Ivan Dodig/Marcelo Melo – Treat Huey/Max Mirnyi.

LUE MYÖS: Jasmi Joensuu teki uuden aluevaltauksen – melkoinen näky (UrheiluAreena.fi)