Kolmatta täyttä ammattilaisvuottaan ranskalaisessa AG2R Citroen Teamissa aloittavan kilpapyöräilijä Jaakko Hännisen kausi käynnistyy jo tammikuun viimeisellä viikolla. Mallorcan saarella ajetaan tämän vuoden Euroopan ensimmäiset ammattilaiskilpailut.
Ensimmäinen kilpailu viiden päivän Challenge Mallorcasta ajetaan keskiviikkona 26. tammikuuta. Kilpailu ei ole etappiajo, vaan kukin kilpailu on erillinen yhden päivän ammattilaisten 1.1-kategorian kilpailu. Kilpailut ajetaan seitsemän ajajan joukkueilla. Mukana on 25 joukkuetta.
Hänninen ja hänen joukkueensa AG2R Citroen Team päätti juuri toisen kauteen valmistavan valmennusleirinsä Espanjan Costa Blancalla. Mallorcalle matkaa kahdeksan ajajaa.
– Odotan mielenkiinnolla kauden avausta. Saimme ajaa molemmat leirit hyvissä olosuhteissa. Ja minulle Costa Blancan ja Denian ympäristö on hyvin mieluisa ja tuttu. Olen leireillyt siellä jo amatööriaikoina, kertoi kilpailukauden avausta odottava Hänninen.
– Valmistautumiseni alkavaan kauteen on sujunut hyvin. Olosuhteet leireillä ja asuinseudullani Ranskassa ovat olleet harjoittelun kannalta optimaaliset. Viime kauden alussa oli totuttelua uuteen ajokalustoon. Nyt ei ole siltäkään osin mitään ongelmia.
– Mallorcan kisasarja on erinomainen kauden aloitus. Kun kilpailu ei ole etappiajo, ajaminen ei ole niin kontrolloitua kuin se olisi etappikilpailussa. Me olemme Mallorcalla kahdeksalla ajajalla ja meille tulee kullekin neljä tai viisi starttia. Itse en vielä tiedä, mitkä kilpailut tulen ajamaan. Mallorcan jälkeen siirrymme Espanjan mantereen puolelle Valenciaan, jossa alkaa viiden päivän etappiajo jo 2. päivä helmikuuta, jatkoi Hänninen.
Lähde: TWD-Länkenin tiedote
Lue myös:Suomalaisurheilija koki vakavan takaiskun – olympiamatka jää tällä kertaa haaveeksi
































