Ukrainan hallitus vaatii Kansainvälistä autoliittoa FIA:ta perumaan päätöksensä Venäjää ja Valko-Venäjää koskevien rajoitusten lieventämisestä.

Ukrainan nuoriso- ja urheiluministeri Matvii Bidnyi otti asiaan virallisesti kantaa sen jälkeen, kun maan autourheiluliitto oli jo ilmaissut jyrkän vastustuksensa FIA:n ratkaisulle.

– Vaadimme FIA:ta kumoamaan päätöksensä sallia jälleen Venäjän ja Valko-Venäjän edustajien osallistuminen, Bidnyi kirjoitti X:ssä.

FIA lievensi vuonna 2022 asetettuja rajoituksia

FIA ilmoitti viime viikolla muuttavansa Venäjän Ukrainaan kohdistaman hyökkäyksen jälkeen maaliskuussa 2022 käyttöön otettuja rajoituksia.

Päätös tuli sitovaksi FIA:n Maailman moottoriurheiluneuvoston WMSC:n elokuun 3. päivän kokouksen jälkeen.

Muutoksen myötä Venäjän ja Valko-Venäjän kansallisten tunnusten ja lippujen käyttäminen kilpailuissa on jälleen sallittua.

Venäläisiä ja valkovenäläisiä kuljettajia tai toimihenkilöitä ei ollut kokonaan suljettu FIA:n kilpailuista aiemminkaan, vaan heidän oli mahdollista osallistua FIA:n lipun alla.

Sen sijaan kansainvälisten kilpailujen järjestämistä Venäjällä ja Valko-Venäjällä koskeva kielto pysyy voimassa.

Ukraina vaatii päätöksen kumoamista

Ukrainan autourheiluliitto reagoi FIA:n ratkaisuun ilmoittamalla olevansa siitä ”kategorisesti eri mieltä”.

Liitto vaati FIA:ta ja WMSC:n jäseniä tarkastelemaan elokuun 3. päivän päätöstä kiireellisesti uudelleen sekä palauttamaan Venäjän ja Valko-Venäjän valtiollisia symboleja koskevat rajoitukset.

Nyt vaatimuksen takana on taas hieman enemmän lihaksia, kun nyt myös Ukrainan hallitus on ottanut asiaan virallisesti kantaa.

LUE MYÖS: Suomen keihästähti puhui suunsa puhtaaksi EM-pettymyksen jälkeen (UrheiluAreena.fi)