Ari-Pekka Liukkonen kauhoi Suomelle kultaa Taipein kesäuniversiadien 50 metrin vapaauinnissa. Selkävaivoista ei ollut tietoakaan, kun Liukkonen löi kilpakumppaninsa finaalissa ajalla 22,02.

28-vuotias Liukkonen on myös ensimmäinen suomalainen uimarimitalisti Universiadeissa. Kaikkiaan mitali oli Suomelle 39:s ja tämän vuotisten kisojen ensimmäinen kultamitali sekä neljäs mitali.

Finaalisuoritukseen Liukkonen lähti keskiradalta.

– Pääkisat olivat MM-kilpailut kuukausi sitten, mutta tänne lähdin kuitenkin taistelemaan mitaleista. Ei ihan niin kovaa menty kuin eilisissä semifinaaleissa, mutta sijoitus parani pykälän ja sitä lähdin tavoittelemaan.

Puitteet Taipeissa olivat ensiluokkaiset, eikä kuumuus haitannut valmistautumista kisoihin. Universiadit olivat Liukkoselle ensimmäiset.

– Monesti MM-kilpailut ovat vasta Universiadien jälkeen, joten täällä on ollut tänä vuonna aika monesta maasta huippu-uimareita ja maailmanmestareitakin uimassa. Kisat ovat olleet kovatasoiset, mutta täällä on ollut mukava kisata, kommentoi tuore kultamitalisti.

Finaalissa uivat jaetulle toiselle sijalle brasilialainen Italo Amar Duarte Garof ja japanilainen Katsumi Nakamura kolme sadasosaa suomalaisjätille hävinneinä.

Heinäkuussa pidetyissä Budapestin MM-kisoissa Liukkonen ui samalla matkalla kuudenneksi.

Lähde: Tiedote.

LUE MYÖS: Saga Andersson paljasti – musertava totuus selvisi hänelle EM-kisoissa (UrheiluAreena.fi)