Lentopallon naisten Mestaruusliigassa Pölkky Kuusamo on hankkinut hakkurikseen Julie Lengweilerin. Lengweiler on Sveitsin maajoukkuepelaaja. Hänellä on 22 vuotta ikää ja 186 senttimetriä pituutta.
Viime kaudella Pölkyn hakkurina pelasi Polina Malik. Kauden päätteeksi Pölkky otti SM-hopeaa.
Lengweiler on pelannut viime kaudet sveitsiläisessä Viteos NUC -joukkueessa. Joukkue on tuore Sveitsin mestari. Viteosissa Lengweiler on ollut voittamassa myös Sveitsin cupia ja supercupia.
– Olen kuullut seurasta ja tulevan kauden joukkueesta paljon hyviä asioita. En malta odottaa, että pääsen työskentelemään valmentajan ja uusien joukkuekavereiden kanssa, Lengweiler sanoi Pölkyn tiedotteessa.
Viime kauteen nähden uusia pölkkykasvoja ovat passari Jalissa Trotter ja libero Sanna Häkkinen. Sopimuksia on kasassa kymmenen kappaletta.
































