Suomen lentopallomaajoukkue kohtaa tällä viikolla Viron kahdesti. Lentopalloliitto tiedotti harjoitusmaaotteluihin sekä elokuun EM-karsintoihin suuntaavasta miehistöstä keskiviikkona.
Lentopallomaajoukkueen huomattavin poisjäänti koskee libero Lauri Kermistä. Hänen paikkansa joukkueessa ottaa Belgiassa ammatikseen pelaava Niklas Breilin.
Syynä maajoukkueen vakiokasvoihin lukeutuvan Kermisen poisjäännille on hänen tämänhetkinen sopimustilanteensa. Lentopalloliiton tiedotteen mukaan Kerminen neuvottelee parhaillaan uransa jatkosta, eikä ole sulkenut pois Venäjällä jatkamista.
Vastauksena Lentopalloliiton hallitus on päättänyt, ettei Kerminen voi tällä hetkellä osallistua maajoukkueen toimintaan. Suonenjoella syntynyt libero pelasi viime kaudella Moskovan Dynamon riveissä. Lentopalloliiton suorasanaisen tiedotteen mukaan joukkue ja valmennusjohto eivät kommentoi tässä kohtaa enempää Kermisen tilannetta.
Kerminen on ollut kohun silmässä sen jälkeen, kun hän päätti jatkaa kauden loppuun Venäjällä helmikuussa puhjenneesta Ukrainan sodasta huolimatta. Kerminen kertoi myöhemmin, että oli aikeissa purkaa sopimuksen Moskovan Dynamon kanssa. Ongelmaksi Venäjän jättämiselle muodostui kuitenkin seuran asettama sopimussakko, joka Kermisen sanojen mukaan olisi ollut mittava.
Suomi kohtaa Viron tämän viikon torstaina ja perjantaina käytävissä otteluissa. Ne molemmat pelataan Tallinnassa. Elokuun alulla käynnistyvissä EM-karsintaotteluissa Suomi kohtaa Latvian ja Itävallan sekä koti- että vierasotteluissa.
Lue myös:
Lue myös:

































