Suomen maajoukkueet onnistuivat torstaina upeasti golfin joukkueiden Euroopan mestaruuskilpailuissa. Niin U18-tytöt kuin pojat voittivat omat reikäpeliottelunsa ja miehet varmistivat lyöntipelivaiheen voiton. Perjantaina miehillä on mahdollisuus varmistaa nousu 1. divisioonaan voitolla Serbiasta.

Elina Saksa varmisti Suomelle voiton Sveitsistä

Suomi kohtasi U18-tyttöjen EM-kilpailuissa torstaina Sveitsin. Voittaja jatkaa pelejä sijoista 9–12, häviäjä pelaa sijoista 13–16.

Sveitsin kaadettua Suomen aamupäivän foursome-ottelussa (4&2) ja Erika Danielsson taivuttua omassa ottelussaan (3&2) oli Suomi tiukassa paikassa, sillä jatkopaikka edellytti voittoa kaikista kolmesta jäljellä olevasta kamppailusta.

Kun Anna Backman hoiti oman ottelunsa näytöstyyliin luvuin 5&4 ja Daniella Barrett oman ottelunsa selvin luvuin 3&2, jäi ratkaisu viimeisen ottelun ja Elina Saksan varaan.

– Kuulin tilanteesta reiällä 15, kun paikalle alkoi kerääntyä joukkuekavereita ja muita katsojia. Siinä heräsi ajatus, että minähän voitan tämän ottelun, Saksa sanoi Golf-liiton tiedotteessa.

– Sain huonon alun, ja olin jo kolme reikää perässä, mutta käänsin ottelun reiällä 11 hyvällä birdie-putilla. Sen jälkeen voitin sitten kolme reikää putkeen, hän jatkoi.

Ottelu ratkesi 17. viheriöllä, jolla Saksa upotti noin nelimetrisen alamäkiputin kovaa keskelle reikää.

Joukkueen valmentaja Mikael Mustonen oli syystäkin tyytyväinen, kun joukkue venyi voittoon reikäpelivaiheen ensimmäisessä ottelussa.

– Ensimmäinen ottelu on aina tärkeä henkisesti. Nyt pelataan kuitenkin huomattavasti paremmista sijoituksista jatkossa. Koko joukkue pelasi tänään erittäin hyvin, Mustonen kommentoi.

Perjantaina Suomi kohtaa Itävallan, joka voitti omassa ottelussaan Skotlannin luvuin 3-2.

Perjantaina kilpailun välierissä kohtaavat Ruotsi ja Ranska sekä Englanti ja Italia.

U18-pojat aloittivat reikäpelit voitolla

U-18 poikien EM-kilpailuissa Suomi kohtasi torstaina Skotlannin. Suomi voitti ottelun luvuin 3&2. Perjantaina vastaan asettuu Hollanti ottelussa, jossa panoksena on paikka otteluun sijoista 9–10.

Poikien Matias Honkala, Eemeli Järvinen ja Veeti Mähönen voittivat omat ottelunsa. Perre Papunen taipui omassa kamppailussaan, kuten myös Sakke Siltala ja Juho Suomalainen foursomessa.

– Kokonaisuutena teimme kahteen kierrokseen aivan liikaa tuplia ja niiden ylityksiä. Ilman niitä ykkösflight (sijat 1–8) olisi ollut tavoitettavissa, joukkueen valmentaja Pasi Purhonen luonnehti keskiviikkona lyöntipelivaiheen jälkeen.

– Pelaajilla on valtava halu menestyä ja se saa monesti aikaan hieman liian rohkeita valintoja. Tästä pelaajien tulisi oppia jatkossa, jotta kehitystä tapahtuu, Purhonen jatkoi.

Torstaina joukkue paransi esitystään roimasti, sillä Skotlannin tasoisen golfmaan kaatamista voi pitää erinomaisena suorituksena.

Miehet kohtaava Serbian – panoksena nousu 1. divisioonaan

Miesten 2. divisioonan kilpailussa pelattiin torstaina toinen lyöntipelikierros. Suomi onnistui erinomaisesti ja nousi lyöntipelivaiheen ykköseksi tuloksella -3. Suomen kantava voima oli Kim Koivu, joka teki tuloksen -3/ 69.

Joukkueen tasaisuudesta kertoo se, että kaikki kuusi suomalaista mahtuivat henkilökohtaisissa tuloksissa kilpailun 19 parhaan joukkoon.

Reikäpelivaiheen ensimmäisessä ottelussa Suomi kohtaa Serbian, jonka tulos lyöntipelivaiheessa oli 29 lyöntiä Suomea huonompi. Suomen kannalta kilpailun ratkaisevin pelipäivä koittaa jo huomenna, sillä voitolla miehet varmistavat paluun 1. divisioonaan.

Suomen naisten maajoukkue vietti Portuglin Montadossa torstaina välipäivää. Perjantaina Suomi kohtaa isäntämaa Portugalin, joka hävisi tänään Islannille.

Lähde: Tiedote.

LUE MYÖS: Saga Andersson paljasti – musertava totuus selvisi hänelle EM-kisoissa (UrheiluAreena.fi)